menu

Szukaj

niedziela, 9 stycznia 2011

Bezpieczeństwo komputera - program antywirusowy, firewall, zapora

Dzisiaj bezpieczeństwo komputera to kwestia bardzo ważna jednak niestety często lekceważona przez użytkowników komputerów. W niniejszym artykule nie będę przeprowadzać ani testu programów antywirusowych. Skupię się na tym by odpowiedzieć jak zadbać o bezpieczeństwo komputera?
Bardzo często w trakcie mojej pracy jestem wzywana do awarii komputera wywołanej przez wirusy komputerowe czy też inne złośliwe oprogramowanie. Czasem wystarczy skanowanie programem antywirusowym, czasem format dysków, niestety często kończy się to uszkodzeniem konkretnych podzespołów komputera. Dlatego ważne jest, żeby nasz komuter był bezpieczny. Na bezpieczeństwo komputera składa się kilka czynników:
 1. aktualne oprogramowanie - często zdarza się, że system do którego jadę jest po prostu dzirawy. Co to oznacza? Ano tyle, że nie są instalowane na bieżąco aktualizacje systemu. Niestety jest to absolutna podstawa. Warto wiedzieć że od początku istnienia Windows XP (na którym będę się opierać w trakcie pisania bloga) wyszły już 3 bardzo poważne zestawy naprawcze tzw. ServicePacki. Żeby włączyć aktualizacje należy w systemie Windows XP należy:
  • nacisąć przycisk Start, następnie Panel Sterowania
  • Teraz wybierz "Centrum zabezpieczeń". Prawidłowo skonfigurowane centrum powinno wyglądać jak na obrazku poniżej.

  • program antywirusowy - i tu pojawia się kolejny problem. Jaki wybrać, czy komercyjny pakiet, często drogi, czy też bezpłatną wersję. Należy pamiętać, że droższy nie zawsze znaczy lepszy tym bardziej, że wiele nowoczesnych darmowych programów antywirusowych przejmuje wiele funkcji z Internet Security. Nie ma stuprocentowego programu antywirusowego. Są lepsze lub gorsze. Dobry program antywirusowy powinien wykrywać różne szkodliwe oprogramowanie. Spyware i Adware, Rootkity i inne. Często jednak antywirus łączący te funkcje jest płatny. Niestety dla wielu użytkowników są to kwoty nie do przejścia. Dlatego decydują się oni na darmowe oprogramowanie. Tutaj można zapoznać się z testem najlepszych programów antywirusowych i pobrać niektóre. Ze swej strony dodam jeszcze Avast.
  •  firewall - tak zwana zapora ogniowa

   "Co to jest zapora systemu Windows?

   Zapora pomaga utrzymać bezpieczeństwo komputera. Ogranicza ilość informacji przekazywanych do danego komputera z innych komputerów, umożliwiając lepsze kontrolowanie danych na komputerze i tworząc linię obrony przed osobami lub programami (z wirusami i robakami włącznie) usiłującymi połączyć się z komputerem bez zaproszenia.
   Zapora pełni rolę bariery sprawdzającej informacje (zwane często ruchem sieciowym) przekazywane z Internetu lub sieci, a następnie odrzucającej lub przekazującej informacje do danego komputera, zależnie od ustawień zapory skonfigurowanych przez użytkownika."*
  • Jak działa zapora?

   Próba połączenia się z komputerem lokalnym przez osobę w Internecie lub sieci jest zwana "niemonitorowanym żądaniem". Jeżeli komputer otrzyma niemonitorowane żądanie, zaproa systemu Windows blokuje połączenie. W przypadku korzystania z programu takiego jak program obsługi wiadomości błyskawicznych lub sieciowa gra wieloosobowa, odbierającego informacje z Internetu lub sieci, zaproa proponuje zablokowanie lub odblokowanie (zezwolenie) połączenia. Jeżeli połączenie zostanie odblokowane, zapora systemu Windows tworzy wyjątek, aby nie reagować na próby odebrania przez program informacji w przyszłości.
   Na przykład w przypadku korespondowania przy użyciu wiadomości błyskawicznych z osobą, która zamierza wysłać do użytkownika plik (na przykład fotografię), zapora systemu Windows proponuje odblokowanie połączenia i zezwolenie na przekazanie fotografii do komputera. Również w przypadku zamiaru korzystania z sieciowej gry wieloosobowej wspólnie z przyjaciółmi za pośrednictwem Internetu można dodać grę jako wyjątek, aby zapora zezwalała na przekazywanie do komputera informacji dotyczących gry.
   Można wyłączyć Zaporę systemu Windows dla określonych połączeń internetowych i sieciowych, jednak w takim przypadku skuteczność zabezpieczeń komputera jest ograniczona.

   Jakie funkcje pełni zapora systemu Windows


   Funkcje wykonywane:
   Ułatwianie blokowania wirusów i robaków komputerowych usiłujących uzyskać dostęp do komputera.
   Proszenie o zezwolenie na odblokowanie lub blokowanie określonych żądań dotyczących połączenia.
   Tworzenie rejestru (dziennika zabezpieczeń), jeżeli jest to konieczne, w którym są rejestrowane pomyślne i niepomyślne próby połączenia się z danym komputerem. Takie rozwiązanie może być użyteczne podczas rozwiązywania problemów.
   *
   • *Źródło: Centrum pomocy MS Windows XP
Tak oto zdefiniowałabym podstawowe zabezpieczenie komputera: aktualne oprogramowanie, program antywirusowy lub pakiet bezpieczeństwa (Internet Security), zapora ogniowa (niekoniecznie ta w Windows).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ