menu

Szukaj

sobota, 15 stycznia 2011

Jak zrobić zaproszenia - darmowy kurs WordJak zrobić zaproszenie w Word - wprowadzenie


Komputer świetnie nadaje się do projektowania zaproszeń. Wystarczy mieć odpowiedni papier, drukarkę i edytor tekstu jakim jest Word. Żeby zrobić zaproszenia nie musisz mieć drogiego programu graficznego. Przygotowując przyjęcie masz na głowie mnóstwo do zrobienia. Oprócz przygotowania napojów i jedzonka należy nadać przyjęciu oprawę muzyczną i przygotować pomieszczenia. Nie możesz oczywiście zapomnieć o zaproszeniach. Najprostszym i najbardziej "oklepanym" sposobem jest ich zakup w sklepie papierniczym. Jednak o ile bardziej oryginalnym jest zrobienie własnych zaproszeń.
Zanim zabierzesz się za tworzenie zaproszenia zdecyduj czy będzie to standardowa kartka, czy list. Zastanów się też w jaki sposób będziesz rozsyłać swoje zaproszenia (e-mail, poczta, fax). Jeśli emailem, wystarczy komputer i oprogramowanie i możesz wykorzystać całą gamę kolorów, jeśli poczta, to pamiętaj, że zaproszenia musisz wydrukować. Mogą być piękne kolorowe, ale potrzebna jest do tego kolorowa drukarka. W przypadku wysyłki faksem, należy przygotować zaproszenia w odcieniach szarości, ponieważ faks przyjmując kolorowe obrazy może przedstawić je na drugim końcu jedynie w wersji czarno białej.
Teraz gdy już wiesz co ci jest potrzebne zabierzemy się do pracy.

Jak zrobić zaproszenia?


Otwieramy program MS Word
  • Wybieramy nagłówek naszego zaproszenia. W tym celu skorzystamy z galerii WordArt. Uruchamiamy go za pomocą Wstaw/Obraz/WordArt.
Jeśli wybierzemy już styl tekstu pojawi się okienko:


Wpisujemy tytuł naszego zaproszenia i naciskamy OK
Nasze zaproszenie powinno wyglądać mniej więcej tak (w zależności od wybranego stylu)


Jak widzisz, z boku pola tekstowego pojawił się pasek narzędzi WordArt. Umożliwia on odpowiednie sformatowanie nagłówka.  •  Teraz powiększymy nasz nagłówek zaproszenia żeby to zrobić klikamy w niego. Jak widzisz wokół obiektu pojawiły się kwadraciki. Kiedy najedziesz myszką na któryś z nich i klikniesz a potem trzymając przycisk przesuniesz, zmienisz rozmiar obiektu.  • Kolejny krok to reszta zaproszenia. Teraz wybieramy pole tekstowe i wstawiamy je pod tyułem. Aby wstawić pole tekstowe Wybieramy Wstaw/Pole tekstowe


  • Pod naszym nagłówkiem pojawi się miejsce w którym utworzymy obiekt rysunku czyli pole tekstowe. Analogicznie jak w przypadku nagłówka możemy myszką dowolnie zmieniać wielkość obiektu.
Po usadowieniu obiektu wpisujemy tekst. Teraz nasze zaproszenie wygląda mniej więcej tak:


  • Zaznaczamy tekst i formatujemy go tzn. nadajemy mu taki wygląd jaki chcemy osiągnąć. Możemy do tego celu użyć narzędzi standardowych,  o których napiszę w oddzielnym poście.

  • Następnie dodajemy szatę graficzną. Oczywiście nie wszytko musimy sami rysować. Możemy skorzystać z szerokiej gamy rysunków pochodzących z innych programów lub z galerii Clipart dostarczonej przez samego Worda. Wstaw/Obraz/Clipart. Z listy rozwijalnej po prawej stronie wybieramy Kolekcje pakietu Office. Wybieramy obiekt, który chcemy wstawić i klikamy Wstaw. Nasz rysunek usadowił się najprawdopodobniej powyżej pola tekstowego. Jeśli chcemy by był obok użyjemy funkcji formatowania kanwy rysunku. W tym celu najeżdżamy kursorem myszy na poliniowane obramowanie rysunku, klikamy prawym przyciskiem myszy, wybieramy Formatuj kanwę rysunku i potwierdzamy lewym przyciskiem myszy.
 


  • Pokaże się okno jak poniżej. Wybieramy zakładkę Układ. Wybieramy styl otaczania "Przyległy" i zaznaczamy "do prawej". Ocyzwiście możesz użyć innych ustawień. Wszystko zależy od inwencji twórczej. Warto pobróbować z różnymi ustawieniami. Końcowe zaproszenie wygląda jak poniżej.


  • Pozostaje nam wydrukować zaproszenie, przyciąć, włożyć do kopert i rozesłać. Lub też zapisać do pliku, czyli wybrać Plik/Zapisz jako a następnie podać lokalizację i nazwę pliku, a następnie rozesłać pocztą elektroniczną. Powodzenia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ