menu

Szukaj

czwartek, 13 stycznia 2011

Optymalizacja grafiki - program xat

Optymalizacja jest to nic innego jak dostosowywanie plików graficznych do środowiska w którym będą. Chodzi tu przede wszystkim o "odchudzenie" zdjęcia z niepotrzebnych bajtów przy zachowaniu odpowiedniego wyglądu. Co daje optymalizacja grafiki? Wytłumaczę to na przykładzie. Załóżmy, że chcemy by zdjęcia prezentowane na naszej witrynie wyglądały efektownie, więc wrzucamy je zajmując miejsce na serwerze oraz najczęściej nie zdając sobie sprawy że nasza witryna owszem "śpiewa i tańczy" ;) ale wszystko ładuje się bardzo powoli. A im więcej wielkich plików graficznych tym opóźnienia w ładowaniu większe. Nie łudźmy się. Taka witryna zniechęci każdego. Z pomocą przychodzi nam program xat. Jest to rewelacyjny i intuicyjny program do optymalizacji grafiki.
Pokażę teraz jak zoptymalizować duży plik graficzny do małych rozmiarów.


Ja posłużę się własnym zdjęciem. Jak zobaczymy poniżej program automatycznie zmniejszył rozmiar pliku. Niewiele jednak z niego wyciął. Postaramy się bardziej zoptymalizować zdjęcia. Naciskamy przycisk Compress Image


Pojawi się okno jak na ekranie poniżej

Przesuwaj suwakami JPEG QUALITY (jakość) oraz MagCompression (Magiczna kompresja) i obserwuj zdjęcie. Jeśli uznasz że wartość jest wystarczająca i nie wpływa znacząco na wygląd zdjęcia zapisz je.

Możesz również użyć AUTO COMPRESSION


Wskaźniki zostaną automatycznie ustawione na wartość 50. 

Jak widać udało mi się zmniejszyć plik o połowę. Warto popróbować. Okazuje się że zoptymalizowana grafika przydaje się nawet na serwisach takich jak Allegro, kiedy to przy sprzedaży próbujemy dodać zdjęcie naszego produktu. Za nadbagaż po prostu płacimy. Niektóre zaś serwisy wcale nie dopuszczą zdjęcia ani innej grafiki powyżej jakiejś wielkości. Tak więc do dzieła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ