menu

Szukaj

środa, 12 stycznia 2011

Z czego składa się komputer

W czasie mojej pracy zadawano mi pytanie "z czego składa się komputer?" Pytanie być może dla większości użytkowników banalne, jednak osobom wkraczającym w świat informatyki może przysporzyć nie lada problemów, zwłaszcza gdy słyszy terminy typowo informatyczne, jak np. jednostka centralna.
Na działający komputer składa się platforma sprzętowa tzw. hardware i oprogramowanie czyli software.
Hardware to:
  1. Jednostka centralna - na jednostkę centralną składają się: obudowa, urządzenia wewnętrzne czyli: zasilacz, płyta główna, na której zamontowane są: procesor, pamięć RAM, karty rozszerzające (np. karta graficzna, muzyczna). Często zdarza się, że grafika i muzyka są zintegrowane z płytą główną, co oznacza, że nie musimy ich oddzielnie ani dokupować ani montować. Jednak przy bardziej wymagających grach jest to zalecane. Do tego w jednostce centralnej jest twardy dysk, napęd dysków (CD-ROM, DVD-ROM) i wszelkiego typu nagrywarki oraz napęd dysków elastycznych czyli dyskietek.
  2. Urządzenia peryferyjne (urządzenia wejścia wyjścia) - urządzenia wejścia to te urządzenia za pomocą których przekazujemy dane do komputera tj. klawiatura, mysz, skaner. Urządzenia wyjścia to te komponenty za pomocą których odbierane są z komputera dane czyli drukarka, monitor, głośniki.
Software:
  1. Podstawą jest sytem operacyjny. System operacyjny jest to oprogramowanie, które zarządza naszym komputerem, a w szczególności: przydziałem zasobów procesora i pamięci do wykonywania zadań, synchronizacji tychże zadań i komunikacji między procesami.
  2. Inne oprogramowanie np. program antywirusowy, pakiet biurowy itd..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ