menu

Szukaj

czwartek, 17 lutego 2011

Jak zrobić i wydrukować kopertę w Wordzie - zastosowania Word - Darmowy kurs Word

Jak zrobić kopertę w Wordzie?


Bardzo często zdarza się, że przygotowałeś korespondencję i teraz stajesz przed dylematem jak zrobić kopertę na list, czy adresować ją ręcznie, co jest mało profesjonalne, czy istnieje jakiś sposób by zrobić kopertę w Wordzie.

Są dwa sposoby tworzenia kopert w Wordzie. Pierwszym z nich jest drukowanie kopert oddzielnie, drugi zaś to drukowanie kopert wraz z dokumentem.• Z menu Narzędzia/Listy i dokumenty wysyłkowe/Koperty i etykiety


• Kliknij kartę koperty

Jak zaadresować kopertę


Teraz kiedy jesteś w zakładce koperty, przyszedł czas na wpisanie danych nadawcy i odbiorcy listu. Nadawcą jesteś Ty, natomiast odbiorcą jest osoba lub firma do której wysyłasz list.
Adres zawiera co najmniej trzy linie:

 1. Imię i nazwisko lub nazwę firmy
 2. Ulicę i numer 
 3. Oznaczenie kodowe i nazwę miejscowości
 4. Jeśli wysyłasz list za granicę - Kraj


• Wpisz lub wybierz adres z listy adresowej (z programu Outlook)

• Wpisz adres zwrotny. Program zapyta czy ustawić ten adres jako standardowy.

• Jeśli chcesz natychmiast drukować kliknij „Drukuj”

• Jeśli chcesz dołączyć kopertę do dokumentu kliknij „Dodaj do dokumentu”W tym przypadku dokument będzie wyglądał podobnie jak na prezentowanym rysunku. Koperta będzie drukowana razem z dokumentem. Word najpierw wydrukuje kopertę, a następnie dokument.Opcje tworzenia kopert


Standardowo koperta używana przez program to 10. Domyślnie do wstawiania adresów używany jest styl adresu. Styl ten oczywiście można dostosować do swoich potrzeb z okna Opcje kopert. Do opcji wejdziesz Z menu Narzędzia/Listy i dokumenty wysyłkowe/Koperty i etykiety a następnie wciskając przycisk Opcje.


Zobaczysz takie okno:

Okno podzielone jest na dwie zakładki Opcje kopert i Opcje drukowania. W celu modyfikacji opcji koperty zajmiemy się Opcjami kopert.
Na rysunku powyżej pokazano w których miejscach dokonuje się zmiany ustawień.

Drukowanie kopert Word

Może się zdarzyć, że proponowany przez Word sposób włożenia koperty do drukarki jest dla niej niemożliwy do zrealizowania. Wtedy przechodzisz na zakładkę Opcje drukowania i wybierasz z listy dostępnych opcji. Word pokazuje w jaki sposób koperta będzie wydrukowana.

9 komentarzy:

 1. Witam! Mam takie pytanko: mam zamiar kupić drukarkę laserową (z dwoma podajnikami papieru - szuflada i ręczny) i chciałbym na niej drukować sporo listów wraz z kopertami (korespondencja biurowa). Czy jest taka możliwość że w jednym podajniku będzie papier a4 na listy, a w drugim koperty i drukarka (albo word) sama wybierze który papier użyć do drukowania poszczególnych elementów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze, że z tego co wiem to Word dopuszcza trzy sposoby używania podajnika papieru dla bieżącego dokumentu: ustawień drukarki, wyboru automatycznego lub podawania ręcznego. Dostęp do tych funkcji można uzyskać przez wejście w Plik/Drukuj a następnie naciśnięcie przycisku Opcje na karcie Drukowanie. Proszę napisać więcej o planowanym zakupie drukarki. Może w jej instrukcji będzie coś na interesujący temat.

   Usuń
 2. Dziękuję za szybką odpowiedź:)
  Drukarka najprawdopodobniej będzie wybrana z poniższych:
  OKI mc561dn
  Samsung clx-6220fx
  Brother MFC-9460CDN
  lub Konica Minolta magicolor 4695MF.
  ponieważ wcześniej nie używałem urządzeń tej klasy, więc zastanawiałem się jak będzie wyglądał wydruk listów wraz z kopertami. Obecnie Mam drukarkę laserową z tylko jednym podajnikiem (szuflada) i za każdym razem trzeba załadować jedną kopertę, wydrukować i załadować kartkę na list. Jest to bardzo niepraktyczne przy większej ilości listów, więc zastanawiałem się czy przy drukarce z dwoma podajnikami system sam wybierze, który papier użyć do poszczególnych stron?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. System jako tako, wątpię. No chyba, że tak jak wspomniałam skorzysta się z ustawień drukarki. Szukam jakiś instrukcji obsługi do wymienionych typów, ale jest ciężko.
   A jeszcze mam takie pytanie. Czy w każdym liście jest adresat przesyłki? Ponieważ czasami adres zmienia się tylko na kopercie. Jak to jest w tym konkretnym przypadku?

   Usuń
 3. Najczęściej będzie nowy adres w każdym liście, adresaci raczej nie będą się powtarzać a jeśli tak się zdarzy to tylko w wyjątkowych sytuacjach.
  Odnośnie drukarek, ja też nie znalazłem żadnych konkretnych odpowiedzi stąd moje pytania na tym blogu:) Nawet doradcy w sklepach z takim sprzętem nie byli w stanie dać jednoznacznych odpowiedzi, więc chyba przyjdzie mi dokonać zakupu a później metodą prób i błędów znaleźć jak najlepszą drogę do wykonania tych czynności.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie bardzo jeszcze rozumiem jak miało by wyglądać drukowanie. tj jeden list jedna koperta czy np. 500 listów, 500 kopert. Jest to ważne ponieważ nie bardzo wiem czy drukowanie ma być rotacyjne (tzn. list, koperta, list koperta, czy najpierw listy wszystkie, potem koperty). Wiem już na pewno, że sam Word takiej możliwości w standardowych ustawieniach nie daje. Co do drukarki to na pewno można ustawić, z którego podajnika ma brać papier. Robi się to w menu ustawień drukarki z jej oprogramowania. Zastanawiam się tylko, czy tego problemu makrem nie można rozwiązać, żeby za każdym razem nie przełączać ręcznie. Proszę o napisanie jak będzie to drukowane. Wspomniana rotacja, czy najpierw listy potem koperty. Szukam drukarki, która z wspomnianych byłaby najbardziej odpowiednia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam ponownie!
  Jesteśmy już po zakupie drukarki - wybór padła na oki471. Drukarka ma podajnik papieru a4 z szuflady i drugi podajnik "multi-purpose". Okazało się, że wszystko działa "samo" tak jak chcieliśmy - szuflada jest ustawiona na a4, drugi podajnik jako koperty i drukarka sama bierze taki papier jak potrzeba.
  Dziękujemy za pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam :)
   No to jesteśmy w domu. Cieszę się, że wszystko działa jak należy. Ze swej strony chciałabym skorzystać z okazji i zareklamować nasz sklep internetowy, gdyby planowali Państwo jeszcze jakieś zakupy
   www.bestcom.sklep.pl

   Usuń
  2. Jeśli ktokolwiek miałby problem z wydrukiem, polecam odwiedzić Reprotechnika.pl. Przynajmniej odejdzie Wam jeden problem z głowy ;)

   Usuń

DPD WYCEŃ I NADAJ