menu

Szukaj

piątek, 4 lutego 2011

Tworzenie życiorysu - zastosowania szablonów - Darmowy kurs Word

Życiorys (CV)Życiorys czyli inaczej Curriculum Vitae jest to forma opisania naszego życia zawodowego. Umieszczane w nim są podstawowe dane odnośnie kandydata do pracy, jego umiejętności, a przede wszystkim przebieg kariery zawodowej oraz nauki.


Jak napisać życiorys (CV)


Żeby życiorys mógł być skuteczny, powinien być napisany schludnie, estetycznie oraz krótko i rzeczowo. Do lamusa można odłożyć czasy kiedy życiorysy pisano odręcznie. Dzisiaj, w erze komputeryzacji, pracodawcy coraz częściej życzą sobie dokumentów dostarczanych w formie wydruku komputerowego lub nawet wysłanego na pocztę email. Stąd też potrzeba stworzenia funkcji umożliwiających stworzenie życiorysu w edytorach tekstu. Ponieważ bardzo trudno jest dla mało zaawansowanego użytkownika Word'a utworzenie pliku z odpowiednimi wcięciami, wypunktowaniem itd. program ten dostarcza gotowe szablony oraz kreatora życiorysów.

Kreator życiorysów Word

W tym samouczku zajmiemy się tworzeniem życiorysu dostosowanego do naszych potrzeb. W tym celu posłużymy się kreatorem życiorysów Word.


Potrzebne będą:
•Microsoft Word 2003 lub inny
•drukarka

Po uruchomieniu Word'a wybieramy menu Plik a następnie klikamy Nowy

Z prawej strony zobaczymy okno z którego wybierać należy szablon Na moim komputerze


Z wyświetlonego okna dialogowego należy przejść na zakładkę inne dokumenty a następnie wybrać kreator życiorysów


Ukaże się okno podobne do tego niżej (w różnych wersjach Worda okna mogą się od siebie różnić wyglądem). Kliknąć DalejTeraz wybrać styl życiorysu i kliknąć Dalej. Różnice pomiędzy poszczególnymi stylami polegają na zmianach w rozmieszczeniu danych osobowych i wyglądzie nagłówków.
Następnie wybrać typ życiorysu i kliknąć Dalej


Teraz wpisać swoje dane i kliknąć Dalej

Teraz wybrać za pomocą oznaczenia (kliknięcia) dane jakie chcemy dodatkowo umieścić w życiorysie (przykładowo wybrano narodowość i miejsce urodzenia)

Następnie wybrać kolejne pozycje które można umieścić w życiorysie i kliknąć Dalej
Następnie można zdefiniować pozycje które dotychczas nie były proponowane przez kreatora

Na koniec zostanie wyświetlona plansza


Utworzony przed chwilą szablon będzie wyglądał następująco:
Teraz w poszczególne pola należy ustawić kursor i wpisać informacje z dokumentów. Pozycje pod nagłówkami czyli grupy z informacjami można powielić poprzez ich kopiowanie i wklejanie. Czyli należy zaznaczyć fragment np. [nazwa firmy/instytucji], następnie z menu Edycja wybrać kopiuj, ustawić kursor w miejscu przeznaczenia i wybrać Edycja/Wklej.Bibliografia:Easy PC nr. 4 / art. "Szukamy pracy"
Russel Borland "Arkana Microsoft Word 97"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ