menu

Szukaj

poniedziałek, 21 marca 2011

Bezpłatna alternatywa dla Microsoft Office - darmowy Word, darmowy Excel, darmowy Access

Darmowy Word, Darmowy Excel, Darmowy Access - czy to możliwe?

Tak jest to możliwe i jak najbardziej realne. Z paroma wyjątkami. No cóż nie można mieć wszystkiego, ale do rzeczy. Wielu użytkowników komputerów ma bardzo duży dylemat. Kupić legalne oprogramowanie, a może zainstalować legalne inaczej (czytaj nielegalne). W obu przypadkach pojawiają się problemy. 

W pierwszym wysoki koszt (tym bardziej dla firm) w drugim wysoki koszt jeśli Cię złapią. Oczywiście są sposoby oszczędzania np. kupić wersję dla nauczycieli, czy uczniów (zdaje mi się że był taki pomysł) tzw. edukacyjną, ale za to okrojoną, chyba nawet bez Accessa, choć mogę się mylić. 

W drugim przypadku nie polecam siedzieć na bombie jaką jest nielegalne oprogramowanie. Tym bardziej, że coraz częściej można spodziewać się kontroli (nawet z Urzędu Skarbowego, gdy będą sprawdzać rozliczenie Internetu)

Co zatem zrobić, żeby nie pójść z torbami a jednocześnie nie wydać złotówki. Jest na to rada. Ściągnąć z sieci  Open Office. Jest to pakiet biurowy z dostępem do tzw. kodu źródłowego. Niewiele się on różni od Microsoftowego Office i jest całkowicie bezpłatny. Zarówno dla użytkowników domowych jak i dla firm


Skład pakietu Open Office

Open Office Writer - darmowy Word
Open Office Calc- darmowy Excel
Open Office Base - darmowy Access
OpenOffice Draw - Rysowanie 
OpenOffice Impress Prezentacje multimedialne - darmowy Microsoft PowerPoint
OpenOffice Math Formuły matematyczne

W chwili obecnej trwają prace nad polską wersją Open Office. A i jeszcze jedno. Pobieraj program tylko z oficjalnej strony producenta  pl.openoffice.org  . Tak jest po prostu bezpieczniej

1 komentarz:

  1. Pakiet biurowy OpenOfficeOrg jest nie tylko wspaniała alternatywą ale powinien być traktowany jako pakiet socjalny którym powinna posługiwać się większość gospodarstw domowych, instytucji i biur dla których nie ma możliwości wykorzystania kosztów odliczenia przypadających na infrastrukturę informatyczną i nie potrzebujących licencjonowanego wsparcia technicznego w razie awarii programu. Bardzo ważne jest także to że jest on darmowy jako soft i ciągle rozwijany a dodatkowym plusem przy jego stosowaniu jest możliwość zapisywania np. plików dokumentów tekstowych z rozszerzeniem .doc czyli wordowskim albo własnym.

    OdpowiedzUsuń

DPD WYCEŃ I NADAJ