menu

Szukaj

czwartek, 10 marca 2011

Komputer się wyłącza

Wyłącza mi się komputer ratunku - takiego oto maila otrzymałam od mojego klienta. Kiedy zapytałam co dokładnie się dzieje wiedziałam już, że:
  • komputer wyłącza się samoczynnie po kilku minutach od momentu włączenia;
  • komputer wyłącza się przy starcie;
  • ostatnimi czasy bardzo wolno chodził;
Wszystkie te objawy wskazywały jednoznancznie na PRZEGRZANIE KOMPUTERA.
Zapytałam więc klienta, kiedy ostatnio komputer był czyszczony w środku, czy nie był tuningowany. Odpowiedź powaliła mnie na kolana - NIGDY NIE BYŁ CYSZCZONY. Poprosiłam zatem o .... odkurzacz. Oczywiście najpierw sprawdziłam rzetelność opisu awarii klienta. Rzeczywiście komputer fiksował na maksa. Rozkręciłam go i mało nie udusiłam się kurzem ze środka. Radiator przy procesorze palił w ręce, sam procesor też gorący. Dobrze, że współczesne komputery wyposażone są w ochronę przed spaleniem i po prostu się wyłączają kiedy im za gorąco.

Sprawdziłam czy wentylatory chodzą prawidłowo. Okazało się że tak, więc wymontowałam układ chłodzący z procesora, starłam stary silikon, nałożyłam cieniutką warstewkę nowego, wyczyściłam radiator, wyczyściłam wentylator. Następnie odkurzaczem odkurzyłam komputer wewnątrz, następnie wyczyściłam zasilacz. Od tamtego czasu komputer chodzi jak przecinak :)

Rozwiązanie problemu:
  1. Zapewnienie dobrego chłodzenia - dobry wentylator i radiator to podstawa.
  2. Czyszczenie - wszystko potrzebuje konserwacji - komputer też, jeśli nie umiesz lub boisz się grzebać "w bebechach", zleć to firmie komputerowej. Koszt wyczyszczenia komputera wewnątrz to u mnie 50zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ