menu

Szukaj

poniedziałek, 25 kwietnia 2011

Jak zrobić równe odstępy między wyrazami - Darmowy kurs Word

Równe odstępy między wyrazami


Dlaczego nie ma równych odstępów w tekście

Często zdarza się, że musisz mieć równe odstępy między wyrazami. Niestety żadna czcionka nie ma zdefiniowanych równych odstępów między znakami. Zdarzają się czcionki, które mają identyczną szerokość każdej litery np. Lucida Console, ale wtedy dochodzi nierówna szerokość wyrazów. Np. wyrazy (Edyta lub Kamila) mają odpowiednio 5 i 6 znaków. Wiersz w Word ma określoną liczbę znaków / wiersz biorąc pod uwagę rodzaj czcionki, jej wielkość, szerokość marginesów prawego i lewego. W momencie kiedy wartość ta jest przekroczona Word automatycznie przenosi ostatni wyraz do następnego wiersza. W ten oto sposób pojawiają się różnej wielkości odstępy między wyrazami. 
Widać to czasem podczas justowania, które ma za zadanie ustawienie proporcjonalnych (NIE TAKICH SAMYCH) odstępów między wyrazami, i wyrównania wierszy do stron lewej i prawej. 

Jak zrobić równe odstępy między wyrazami

Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest zastosowanie dzielenia wyrazów. Ale coś za coś. Tekst będzie wyrównany do obu stron, będzie też miał równiusieńkie odstępy między wyrazami, ale za to ostatnie wyrazy w wierszu będą dzielone. Drugim wyjściem jest przeredagowanie w taki sposób, żeby odległości były mniej więcej równe. 

Aby zrobić równe odstępy między wyrazami przez dzielenie wyrazów należy kliknąć Narzędzia/Język/Dzielenie wyrazów i zaznaczyć odpowiednie opcje. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ