menu

Szukaj

wtorek, 9 sierpnia 2011

Interfejs systemu operacyjnego Windows - cz. 2

Okienkowy zawrót głowy – okna systemu operacyjnego

Windows jak sama nazwa wskazuje to Okna. Jego interfejs pracuje w trybie graficznym i opiera się właśnie na oknach. Przy komunikacji z systemem operacyjnym Windows wykorzystywane są jeszcze ikony, struktura katalogów i plików.
Wszelkie programy i aplikacje współpracujące z Windows (kompatybilne czyli zgodne) opierają się na oknach. Uruchamiając jakikolwiek program, czy nawet otwierając folder (katalog) mamy styczność z oknami. Podstawowym elementem każdego okna jest pasek tytułu, przycisk minimalizacji, przycisk maksymalizacji oraz przycisk zamknięcia. Na rysunkach poniżej przedstawiono kilka przykładowych okien


Rysunek 1. Okno przeglądarki internetowejRysunek 2. Okno folderu


W pierwszym przypadku mamy okno przeglądarki, a więc aplikacji współpracującej z systemem operacyjnym Windows. W drugim zaprezentowano okno folderu samego systemu Windows. Jak widać częścią wspólną obu okien są pasek tytułu oraz przyciski. Oprócz tychże można wskazać jeszcze inne elementy wspólne. Unifikacja (ujednolicenie) okienek pozwala na bezproblemowe poruszanie się w aplikacjach i samym systemie operacyjnym.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ