menu

Szukaj

poniedziałek, 3 października 2011

Wykonanie ramki - Darmowy kurs Photoshop 7.0 CE


W dzisiejszych czasach gdy jest wiele portali społecznościowych, wielu z was w takich ma swój kącik gdzie umieszcza swoje zdjęcia. W wyniku tego wzrosło zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju „upiększacze” do fotek. Więc w sieci Internetowej pojawiło się mnóstwo ładnych dodatków między innymi ramek. Możemy w prosty sposób wykorzystać taką gotową ramkę do swojego zdjęcia. Jednak o wiele więcej satysfakcję będziemy mieli z własnoręcznie wykonanej ramki. Tutaj dowiesz się jak to zrobić w „Photoshop”. Moja ramka praktycznie służyć ma tylko jako ilustracja do tego artykułu, więc nie dopatrujcie się jakichś wypocin artystycznych. Tu podaję wam tylko przykład. głównym celem tego artykułu jest zapoznanie się z pracą na warstwach.

1. Utwórz nowy dokument.

Klikamy na pasku Menu programu Plik>Nowy i w otwartym oknie Możemy wpisać nazwę i wielkość obrazka jaki będziemy tworzyć - Ja zostawiłem nazwę domyślną (Bez nazwy) wybrałem ustawienie wielkości 500x500 pikseli (piksel – jest to najmniejszy punkt z jakich złożony jest obraz) Dalej mamy rozdzielczość jest to jakość wyrażona w jednostkach wybranej przez nas - zostawiłem bez zmian czyli 28,346 piks/cm) Dalej „Tryb” Pisałem o tych literkach w poprzednim artykule. Ostatnim miejscem jest „Wypełnienie” jest to barwa tła pod obrazkiem - ustawiłem Przezroczyste – następnie klikamy [OK]

2. Nowa warstwa

Utworzymy nową warstwę klikając na Pasku menu programu Warstwa>Nowa>warstwa, lub wciskamy kombinację klawiszy Shift+Ctrl+N i widzimy przed sobą takie oto okienko

Nazwa - tu wpisujemy nazwę naszej warstwy. Nazewnictwo warstw jest bardzo ważne szczególnie w dużych projektach znacznie ułatwia późniejsze poruszanie się między nimi. Warto więc od razu przy najmniejszych projektach stosować odpowiednie proste nazwy określające co dana warstwa zawiera.
Kolor - jest to kolor jaki możemy ustawić dla grup warstw widocznych w oknie warstw. Następny element po nazwie który ułatwia poruszanie się między warstwami określonej grupy.
Krycie - stopień nieprzezroczystości rysunku umieszczonego na tej warstwie wyrażony w procentach.
Tryb - mieszania, - oddziaływania warstwy na poprzednie, czyli na warstwy umieszczone pod tą warstwą.
Jeśli ustawiliśmy tu odpowiednie opcje klikamy [OK]


3 Wybór kształtu Ramki

Kształt mojej ramki w zasadzie wybrałem już na etapie tworzenia nowego Dokumentu, a raczej jego rozmiarów. Najbardziej popularne są Serduszka.

Przenosimy się na pasek narzędzi, wybieramy Kształt Własny


I dalej Właściwości narzędzi

Zaznaczamy kształt - wybrałem "3" (możesz wybrać dowolny) i w jak do tej pory pustym oknie klikamy w górnym narożniku okna przytrzymując przycisk myszki przesuwamy kursor do przeciwległego narożnika u dołu i puszczamy przycisk- jeśli wybrałeś "3" powinniśmy uzyskać taki oto obrazek (kolor tu jest nie istotny)

Zwróć uwagę na okno warstw nasz obrazek (kształt) jest grafiką wektorową (cokolwiek to znaczy w tym miejscu nie wnikamy), musimy go oswoić :) . Można to zrobić poprzez utworzenie jeszcze jednej przezroczystej warstwy, a następnie połączenie nowo utworzonej warstwy z warstwą kształtu. Jak tego dokonać? Tworzyć nową warstwę już się nauczyliśmy, więc robimy ją. Musimy zwrócić uwagę na to aby nasza nowa warstwa była nad warstwą z kształtem. Na warstwie pierwszej w oknie warstw klikamy na obrazek oka (w ten sposób robimy ją niewidoczną)


Wracamy do zakładki Warstwa i na samym dole rozwiniętej listy mamy opcję "Złącz widoczne" - prościej jest użyć klawiszy Shift+Ctrl+E
Uzyskaliśmy w tern sposób kształt naszej ramki. - Jednak to jeszcze nie ramka.


4. wycinamy środek.

Wybieramy narzędzie Różdżka z panelu narzędzi lub wciskamy klawisz "W" ustawienia narzędzi jak na obrazku

Klikamy na naszym kształcie. Wybieramy narzędzie "Zaznaczenie prostokątne" lub wciskamy klawisz "M". Klikamy prawym przyciskiem myszy na naszym obrazku i , z rozwiniętej listy wybieramy "Przekształć zaznaczenie" teraz łapiemy myszką za narożnik powstałej ramki, równocześnie przytrzymując klawisz "Alt" i zmniejszamy zaznaczenie do żądanego rozmiaru. Gdy rozmiar zaznaczenia jest odpowiedni wciskamy klawisz "M" a następnie "Delete" kliknij prawym przyciskiem myszy na obrazku i wybierz odznacz. I... już w tym momencie mamy naszą ramkę.

Prawda! nie wygląda to najlepiej. Zanim jednak zajmiemy się wyglądem dopasujemy obrazek do ramki.

5. Dopasowanie obrazka.

Pamiętamy że nasza ramka miała ustawiony rozmiar 500x500 pikseli. Jeśli ustawiłeś inaczej i nie pamiętasz jak, zawsze możesz to sprawdzić w menu programy, zakładka "Obrazek>wielkość obrazka" (Tego okna chyba nie trzeba omawiać). kiedy znamy wielkość ramki, otwieramy plik z naszym obrazkiem który ma zostać "oprawiony". Plik>Otwórz (otworzy się nowe okno z tym obrazkiem. Teraz dopasowujemy wymiar obrazka w menu programy zakładka "Obrazek>wielkość obrazka" Pamiętaj że nie musisz użyć całego zdjęcia może być to ciekawy fragment. (Wykorzystałem narzędzie zaznaczenie prostokątne, zaznaczając żądany fragment obrazka).

Kiedy masz z grubsza dopasowany rozmiar. Przechodzimy do menu programu Edycja>Kopiuj. Po skopiowaniu obrazka Możemy to okno zamknąć (program zapyta czy chcemy zapisać zmiany - nie zapisujemy zmian). Wracamy do okna w którym robimy Ramkę, w panelu warstw zaznaczamy teraz aktywną warstwę pierwszą (tą na spodzie) i w menu programu zakładka Edycja>wklej. Powinniśmy uzyskać podobny widok jak na ilustracji.

Z powrotem zaznaczamy warstwę 2 jako aktywną. Wybieramy narzędzie Różdżka, zwracając uwagę, aby we właściwościach narzędzia, było zaznaczone [Ciągły]. Klikamy na zewnątrz ramki. Zwróć uwagę, czy ramka jest zaznaczona tylko po zewnętrznej stronie. Jeśli zaznaczona jest również wewnątrz, znaczy że masz źle ustawione właściwości narzędzia. Jeśli natomiast zaznaczenie jest tylko zewnątrz ramki ale nie obejmuje jej dookoła, musisz w miejscu gdzie niema zaznaczenia kliknąć prawym przyciskiem myszy i rozwiniętej listy wybrać opcję Dodaj do zaznaczenia. Powtarzamy tą czynność tyle razy ile trzeba - aż zaznaczenie będzie dookoła ramki. Skoro uporaliśmy się z tą czynnością i wszystko jest jak należy przechodzimy do warstwy nr1 robiąc ją aktywną, i wciskamy klawisz [Delete] wciskamy klawisz "M", następnie prawy przycisk myszy na obrazku wybieramy odznacz. Powinniśmy uzyskać taki obraz


6. Upiększanie

Klikamy prawym przyciskiem myszy na warstwę nr2. Z listy wybieramy "Opcje mieszania", naszym oczom ukazuje się takie oto okno:

Nie będę opisywał tu ustawień. Chciałbym drogi czytelniku abyś sam poeksperymentował, a tym samym zapoznał z różnymi ustawieniami. Twoje poczynania w tym oknie są bezpośrednio widoczne na obrazku który tworzysz. Klikając z lewej strony okna np. na [cień] z prawej strony tego okna pokazują się parametry tego cienia które możesz zmieniać wedle własnego uznania, i tak można postępować ze wszystkimi efektami jakie są dostępne z lewej strony okna. Zaznaczę jeszcze że w tym miejscu na samej górze są również gotowe style które można stosować, i również zmieniać ich parametry.

Po ustawieniu żądanego wyglądu nadszedł czas na zapisanie naszej pracy. Możemy zapisać jako plik Photoshop z rozszerzeniem *.psd ten zapis jest idealny jeśli projekt jest nieskończony lub chcemy wykonywać jego różne wersje. Jeśli chcemy umieścić plik np. w internecie dobrze jest zapisać w formacie *.jpg, lub jak chcemy zachować przezroczystość tła (odpowiednia opcja dla kształtu mojej ramki) zapisujemy plik w formacie *.png, w tym przypadku możemy również zapisać w formacie *.gif - ale tu musimy się liczyć z utratą części kolorów.

Dwa przykłady jak Twoja ramka może wyglądać, efekty jakie możesz uzyskać jest mnóstwo.To by był koniec tej lekcji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ