menu

Szukaj

niedziela, 16 października 2011

Style, zapis i edycja - Darmowy kurs Photoshop 7.0 CE


Zapisywanie stylów

W poprzedniej Lekcji dowiedzieliśmy się jak zrobić ramkę o dowolnym kształcie. Dzisiaj dowiemy się Jak zrobić własny styl i jak takie style edytować.
Co to są style? Jest to nic innego jak EFEKTY WARSTW w Photoshop, z którymi już się zapoznaliśmy. Wracając do przykładu naszej ramki, wykonaliśmy ładny własny styl ramki. Możemy ten styl używać w wielu różnych projektach – nie koniecznie muszą być to ramki. Zastosowaliśmy styl na warstwie obrazu (który został utworzony z kształtu)


możemy go użyć również na warstwie tekstu lub z kształtem. Każda warstwa może mieć całą gamę efektów, które są widoczne w oknie warstw. Aby jednak można było taki styl wielokrotnie używać należy go zapisać.

Zwróćmy uwagę czy mamy aktywną warstwę z zastosowanym na niej efektem (jak na obrazku powyżej), jeśli tak, to przechodzimy do okna „Style” i na dole okna klikamy ikonę utwórz nowy styl lub możemy kliknąć na wolne miejsce obok znajdujących się tam ikon stylów.

Rys. okno stylów
Pokaże się okno:

Rys. okno dialogowe nowy styl

Nazwa – Wpisujemy własną nazwę dla stylu
Opcja Dołącz efekty warstw – uwzględnia wszystkie efekty przypisane do warstw
Opcja Dołącz opcję mieszania warstw – uwzględnia wszystkie parametry mieszania warstw.

Zaznaczamy jak na obrazku i klikamy [OK.]

Po tej czynności w oknie stylów pojawi się nowa ikona z naszym stylem


Rys. Okno z zapisanym stylem

Teraz aby nasz styl użyć, wystarczy kliknąć na ikonie.
Aby dowolny styl trwale usunąć, wystarczy "złapać" go myszką i przeciągnąć nad ikonę kosza u dołu okna ze stylami

Edycja stylów

Zapisanego stylu na palecie stylów nie możemy modyfikować. Jednak Photoshop pozwala nam – jak już wspomniałem w poprzedniej lekcji, modyfikować style w oknie Efekty. Aby tego dokonać na palecie warstw klikamy prawym przyciskiem myszy w oknie warstw i wybieramy opcje mieszania otworzy się już nam znane okno z efektami gdzie znajdziemy style.


Rys. efekty warstw

Z tego miejsca możemy dokonać zmian i ponownie zapisać ustawienia jako nowy styl.

Aby natomiast skopiować styl na inną warstwę, klikamy prawym przyciskiem myszy na nazwę warstwy z zastosowanym stylem, w rozwiniętym menu wybieramy kopiuj, i przechodzimy na warstwę gdzie chcemy zastosować ten styl. Wykonujemy powtórnie te same czynności co poprzednio, z tym że wybieramy polecenie wklej. Efekty styli w oknie warstw mają standardowe ikony jak inne warstwy. Więc możemy je ukrywać bądź usuwać. Aby usunąć jakiś efekt, wystarczy przeciągnąć go nad obrazek kosza w oknie warstw.
Chcąc usunąć cały styl należy złapać myszką nazwę Efekty widoczną w oknie Warstwy i umieścić nad ikonę kosza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ