menu

Szukaj

poniedziałek, 30 kwietnia 2012

JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED UTRATĄ DANYCH

Podstawowe elementy zabezpieczające omówione zostały w poprzednich artykułach. Jednak jeśli mowa o zabezpieczeniu należy położyć nacisk na wykonywaniu okresowych kopii zapasowych czyli backupu. Można w tym celu użyć narzędzia dostarczanego przez system Windows lub też najważniejsze pliki zgrywać na zewnętrzny nośnik danych tj. dyskietkę lub płytę i w razie potrzeby odtworzyć z nowej lokalizacji. Niestety narzędzie kopii zapasowej nie jest domyślnie instalowane w systemie Windows XP Home Edition. Należy je doinstalować z płyty.
Oczywiście zdarza się, że mimo wszystkich zabiegów, czyli konserwacji, instalacji programu antywirusowego, firewalla i daleko posuniętej ostrożności następuje awaria i musimy wezwać profesjonalistę. Wtedy też z pomocą przychodzą backupy. Jeśli ich nie mamy musimy liczyć się (czasami z dość kosztowną) procedurą odzyskiwania danych.
Wtedy w pierwszej kolejności należy zadać pytanie: W jakich okolicznościach nastąpiła awaria.
  • wyładowania atmosferyczne, przepięcia, spadki napięcia, zwarcia itp. W takich sytuacjach najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia elektroniki.
  • wstrząsy, zmiany temperatury, transport - uszkodzenie mechaniczne
  • wirusy, programy narzędziowe - uszkodzenie logiczne

PROFILAKTYKA UTRATY DANYCH

W pierwszym przypadku profilaktycznie należy używać zasilacza awaryjnego tzw. UPS, który chroni przed zmianami napięcia w sieci natomiast w razie zupełnego zaniku zasilania pozwoli na bezpieczne wyłączenie komputera i innych urządzeń peryferyjnych. Może nie pomóc w przypadku wyładowań atmosferycznych, dlatego w przypadku burzy radzimy w razie możliwości wyłączyć urządzenia z sieci elektrycznej i Internetu oraz odłączyć od kabla antenowego jeśli używamy komputer z tunerem RTV.
Jeśli nie dysponujemy UPS to chociaż zaopatrzmy się w listwę przeciwprzepięciową (tzw. zasilającą)
W drugim przypadku tzn. po transporcie nie włączać po przeniesieniu kilka godzin, a jeśli zmiany temperatur były duże (np. mróz na dworze i ciepłe mieszkanko), nawet dobę.
Zasadą często łamaną przez użytkowników jest przestawianie komputera w trakcie pracy. Może to spowodować mechaniczne uszkodzenie dysku twardego, dlatego też nie ruszajmy komputera w trakcie pracy (naturalnie nie chodzi tu o myszkę i inne peryferia ;) tylko o jednostkę centralną - dla niewtajemniczonych "pudło" zawierające stację dyskietek, stację CD-ROM, DVD, twarde dyski itd.)
W trzecim przypadku z pomocą może nam przyjść wspomniany wcześniej scandisk oraz oprogramowanie do odzyskiwania danych.
W każdym przypadku lepiej "zapobiegać niż leczyć". Jeśli jednak awaria już się stanie nie warto płakać - trzeba działać.
Jeżeli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności radzimy skorzystać z pomocy fachowca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ