menu

Szukaj

poniedziałek, 16 lipca 2012

Jak używać baterii w laptopie

Coraz częściej używamy laptopów do codziennej pracy. Era komputerów PC zwanych inaczej stacjonarnymi pomału odchodzi. Klienci coraz częściej wybierają laptop, notebook, netbook. Mało kto wie jednak, że do prawidłowej pracy laptopa trzeba się przygotować, aby zapewnić mu jak najdłuższą żywotność. Do naszego serwisu trafiają laptopy średnio po dwóch latach użytkowania. Najczęstsze problemy to:
  • uszkodzona lub słaba bateria w laptopie (notebooku, netbooku)
  • niedziałający zasilacz w laptopie (notebooku, netbooku)
  • uszkodzenie karty graficznej w laptopie (notebooku, netbooku)
W tym artykule opiszę co zrobić by nasza bateria w laptopie jak najdłużej nam służyła.

Pierwsze ładowanie baterii w laptopie (notebooku, netbooku)

Wyróżniamy cztery typy baterii
  • Ni-MH ( niklowo wodorkowe)
  • Li -Ion (litowo jonowe)
  • Li-Pol (litowo polimerowe)
  • Ni-Cd ( niklowo kadmowe)
  W zależności od rodzaju baterię należy odpowiednio przygotować do pracy. Najczęściej spotykamy się w serwisie z bateriami litowo-jonowymi i to nich będę pisać. Warto pamiętać, że nawet przy prawidłowym użytkowaniu cykl życia tej baterii kończy się zazwyczaj po 2-3 latach użytkowania, po których baterię należy po prostu wymienić.
Po zakupie laptopa baterię należy sformatować. Formatowanie polega na kilkukrotnym naładowaniu i rozładowaniu baterii do momentu samoczynnego wyłączenia laptopa. Jak to zrobić w praktyce.

Włączasz swój laptop i ładujesz baterię do pełna. Odłączasz zasilanie elektryczne. Następnie pracujesz tak długo aż laptop samoczynnie się wyłączy. Procedurę powtarzasz 2 lub 3 razy. 

W niektórych artykułach o użytkowaniu baterii w laptopie możesz przeczytać, że groźne jest tzw. głębokie rozładowanie czyli rozładowanie baterii do maksimum. Dzisiejsze rozwiązania technologiczne chronią baterie przed takim rozładowaniem i wyłączają laptopa już wtedy kiedy bateria nie jest w pełni rozładowana, dlatego głębokie rozładowanie jej nie grozi pod warunkiem jednak że zostanie podłączona do zasilania tak szybko jak to możliwe.

Pytania do serwisu:

  • Czy mogę używać laptopa na samym zasilaczu?
Tak, ale wyjmij baterię. Trzymanie laptopa z baterią na zasilaniu z zasilacza bardzo skraca jej żywość. Jest też niebezpieczeństwo, że w przypadku utraty zasilania (np. przerwa w dopływie prądu) stracisz dane nad którymi pracujesz, a które nie zostały zapisane na dysku. Podobna sytuacja jak przy pracy na komputerze stacjonarnym bez podłączonego UPS. 

WAŻNE!!! BATERIĘ KTÓRĄ WYJMUJESZ Z LAPTOPA NAŁADUJ DO PEŁNA LUB CHOCIAŻ DO POŁOWY
  • Czy to prawda że nawet jak pracuję na wyjętej baterii przynajmniej raz w tygodniu powinienem pracować na baterii
Tak to prawda. Przynajmniej raz w tygodniu popracuj na samej baterii, następnie ją naładuj i odłóż.

  • Czy pracując na baterii, która ma się za chwile rozładować, można podłączyć ją na chwilę, a później odłączyć czy trzeba ją ładować do końca?
Baterię zawsze ładujemy do pełna. No chyba, że to niemożliwe. Ma to związek z pojemnością baterii. Bateria która często jest nieładowana do końca traci swoją pojemność.

Podsumowanie 
Baterie w laptopie używasz podobnie jak tej w telefonie komórkowym.

Gdzie kupić baterie do laptopa

Baterie możesz kupić w naszym naszym sklepie internetowym lub w innym sklepie komputerowym. Jeśli nie wiesz jaką baterię wybrać, skontaktuj się ze sprzedawcą 095 7207-577, który zapyta cię o parametry urządzenia i dobierze najwłaściwsze.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ