menu

Szukaj

piątek, 7 września 2012

Drukarka laserowa czy atramentowa

Przychodzi taki czas kiedy stajesz przed dylematem jaka drukarka laserowa, czy atramentowa jest odpowiednia dla twojego domu lub małej firmy. Wbrew pozorom wybór wcale nie jest łatwy. 

Częstym błędem, który popełniają klienci jest kierowanie się wyłącznie ceną drukarki. Niestety nie jest do dobre rozwiązanie. Tania drukarka atramentowa zazwyczaj okazuje się urządzeniem bardzo drogim w eksploatacji. 

Drukarki atramentowe - zalety i wady

Po pierwsze należy pamiętać, że producenci wycofują się z produkcji drukarek atramentowych spełniających jedynie funkcję drukowania. Na dzisiejszym rynku zastępują je urządzenia wielofunkcyjne atramentowe łączące w sobie trzy funkcje:
 • drukarka atramentowa
 • kopiarka
 • skaner
Co prawda urządzenie takie jest większe jednak z uwagi na funkcjonalność i tak gwarantują oszczędność miejsca.
Po drugie są one stosunkowo tanie w zakupie. Drukarkę atramentową z funkcją skanera i kopiarki możemy kupić już za około 250zł.
Ale uwaga, ceny tuszy do tych drukarek są bliskie kosztowi urządzenia. 

Podział drukarek atramentowych ze względu na koszty eksploatacji:

Drukarki atramentowe z funkcją skanera i kopiarki możemy podzielić na dwie grupy:
 • drukarki w których wymieniamy jedynie pojemnik z tuszem
 • drukarki w których wymieniamy pojemnik z tuszem wraz z głowicą drukującą
Do pierwszej grupy należą drukarki firm: Epson, Canon
Do drugiej HP

Tusze do Epson kształtują się na poziomie średnio 20-30zł za kadridż, podobnie jest z Canonem, natomiast w przypadku drugiej grupy ceny pojemników z atramentem startują od około 50-60zł.

Jak widać ceny atramentów niskie nie są, przy czym należy pamiętać, że na jednym pojemniku 5 ml wydrukujemy około 200 stron przy 5% pokryciu.

Do tego dochodzi fakt, że aby głowice nam nie pozasychały, przynajmniej raz na tydzień powinniśmy coś wydrukować.

Reasumując urządzenia wielofunkcyjne, tudzież drukarki atramentowe są nieekonomiczne i niezbyt praktyczne, aczkolwiek ze względu na wielozadaniowość są dobrą alternatywą do domu.

Drukarki laserowe

Drukarki laserowe są dobrym rozwiązaniem dla ludzi chcących drukować dużo. Koszt eksploatacji takiej drukarki jest nieporównywalnie niższy niż w przypadku drukarek atramentowych. Niestety cena drukarki laserowej studzi entuzjazm zakupu, choć monochromatyczną ("czarno-białą") możemy kupić w cenie urządzenia wielofunkcyjnego atramentowego. Poza tym, koszt drukarki zwraca się bardzo szybko ze względu na tanią eksploatację. Przy zakupie tonera za około 150zł wydrukujemy nawet 5000 stron przy 5% pokryciu.
Wskazuję na fakt, że drukarki laserowe są też dokładniejsze
Na rynku pojawiają się też drukarki laserowe kolorowe, a  nawet urządzenia wielofunkcyjne laserowe. 
Wątpię jednak by ktoś zainwestował ok. 2000zł, gdzie drukuje sporadycznie.


Reasumując, przy większej ilości wydruków z naciskiem na wydruk czarno-biały, lepszym rozwiązaniem okaże się wybór drukarki laserowej monochromatycznej. W momencie kiedy drukujemy kolorowo i dużo, najlepszym choć droższym rozwiązaniem będzie drukarka laserowa kolorowa. Kiedy jednak drukujemy rzadko możemy sobie pozwolić na urządzenie wielofunkcyjne atramentowe.2 komentarze:

 1. Laserowa - to moja rada. Ale tylko, jeśli nie zależy ci na kolorowych wydrukach. Pozdrawiam.


  http://www.semi-art.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja również polecam laserową. Może firmy HP.

  http://www.cartridgepoint.pl/

  OdpowiedzUsuń

DPD WYCEŃ I NADAJ