menu

Szukaj

poniedziałek, 27 lutego 2017

Co to jest mysz komputerowa - darmowy kurs komputerowy

Mysz jest to urządzenie nawigacyjne komputera. Mysz jest urządzeniem wejścia, co oznacza, że za jej pomocą przekazuje się do komputera rozkazy. Mysz komputerowa służy do łatwej nawigacji komputerem. Na ekranie komputera widać strzałkę. Jest to kursor. Ruszając myszką można zaobserwować ruchy tej strzałki.

Działanie myszki

Na myszce są zazwyczaj dwa przyciski oraz kółeczko. Przyciski służą do wykonywania różnych poleceń natomiast kółeczko wykorzystywane jest do nawigacji. Bardziej zaawansowane myszki mają nawet 15 przycisków. Dobra wiadomość jest taka, że do obsługi Windows z powodzeniem wystarczą najprostsze myszki.

Rodzaje myszek

Jeszcze w niedalekiej przeszłości standardem były myszy kulkowe. Miały one w podstawce zamontowaną kulkę z rolkami. Ich wadą było to, że musiały być czyszczone i były mało precyzyjne. Drugie miano dla myszy kulkowej to mysz mechaniczna.


Mysz kulkowa

 Dzisiaj najczęściej spotykaną myszką jest mysz optyczna. Drugą bardzo cenioną głównie przez graczy, jest mysz laserowa.

Obie myszy działają na podobnej zasadzie. Na dole mają czujnik, który odbija światło od powierzchni, przy czym diodę myszy optycznej zastąpiono bardziej precyzyjnym laserem w przypadku laserowych "gryzoni". Znaczna jest też różnica w cenie.
Na pytanie czy lepsza mysz optyczna ale zaawansowana czy tania laserowa poleciłabym tą pierwszą.


Ze względu na sposób komunikacji z komputerem myszy można podzielić na:

Myszy przewodowe - połączone z komputerem za pomocą kabla zakończonego końcówką, najczęściej USB, choć przy komputerach stacjonarnych zdarzają się końcówki PS2.
Myszy bezprzewodowe - łączą się z komputerem za pomocą nadajnika włożonego w gniazdo USB.


Wybór myszki

Wiemy już, że wybierając mysz należy zadać sobie pytanie w jakiej technologii ma pracować i czy ma być bezprzewodowa czy może jednak przewodowa. Jednak najważniejsze o czym należy pamiętać, wybierając mysz to fakt, że pracując z komputerem, przez większość czasu ręka będzie spoczywać na tym urządzeniu. Dlatego ergonomia użytkowania wysuwa się na pierwszy plan. Są myszki małe, duże i średnie. Tak samo mamy różne dłonie. Często do laptopów sprzedawcy polecają myszki małe. Faktem jest, że nie zajmują one dużo miejsca, lecz wygoda ich użytkowania to już zupełnie inna bajka.

Podstawowymi kryteriami wyboru myszki powinny być zawsze:
- jej zastosowanie;
- ergonomia użytkowania;


Urządzeniami alternatywnymi dla myszy są:
Trackball
TouchpadBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ