menu

Szukaj

środa, 8 lutego 2017

Co to jest software - darmowy kurs komputerowy

Informatycy czyli ludzie fachowo zajmujący się komputerami lub osoby z branży często używają słownictwa, które obce jest przeciętnemu "Kowalskiemu". Wśród słów tych występuje software

Co to jest software?

W artykule Z czego składa się komputer napisałam, że komputer składa się z części sprzętowej oraz oprogramowania. To oprogramowanie to właśnie software. Do software należą:
 1. System operacyjny - Windows, Unix, Linux, Mac
 2. Oprogramowanie biurowe:
  • edytory tekstu
  • arkusze kalkulacyjne
 3. Programy specjalistyczne np. finansowo-księgowe
 4. Oprogramowanie antywirusowe
 5. Zapory sieciowe
 6. Programy graficzne
 7. Inne programy
Oprogramowanie (software) to zbiór komend, poleceń i funkcji napisanych przez programistów, które "mówią" komputerowi, co ma robić z danymi otrzymanymi od użytkownika.

Oprogramowanie (software) dostarczane jest na nośnikach danych. Nośnik danych z kolei to płyta CD, bądź DVD, pendrive, karta pamięci itd.

Obecnie producenci coraz częściej skupiają się na dostarczeniu tzw. klucza programu, natomiast samo oprogramowanie ściąga się z internetu.

Żeby interesujące użytkownika oprogramowanie (software) zadziałało, należy je uruchomić. Po zainstalowaniu, interesujący nas program jest reprezentowany przez malutki obrazek (ikonę).

Ikona programu Microsoft Office Outlook
Dwukrotne kliknięcie tej właśnie ikony powoduje uruchomienie programu.

Na niniejszym blogu skoncentruję się na oprogramowaniu działającym pod systemem Windows, gdyż taki właśnie ma większość komputerów.

Lektura dla ambitnych, również użytkowników Windows 10: Windows 7. Wszystko co musisz wiedzieć o komputerze Windows!

Wszystko co musisz wiedzieć o komputerze Windows
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ