menu

Szukaj

czwartek, 23 marca 2017

Ile kosztuje strona internetowa?

Pierwsze pytanie jakie należy sobie zadać planując zakładanie witryny internetowej to cel, jakiemu ma ona służyć. Np. czy ma być jedynie wizytówką firmy, czy też ma pozyskiwać aktywnie klienta.

Drugie pytanie to takie - czy stronę zakładamy samodzielnie, czy zlecamy komuś to zadanie.

Blog

Najtańsze w utrzymaniu są tzw. blogi.
Blog to rodzaj witryny internetowej zawierającej ułożone chronologicznie wpisy.
Koszt samodzielnego założenia bloga np. na bloggerze nic nie kosztuje. Do tego można skorzystać z gotowych szablonów witryny więc i projekt jest w gratisie. Wystarczy dołożyć trochę zdjęć i już mamy własną witrynę.

Jest to dobre rozwiązanie dla osób mających swoją pasję, chcących ją opisywać i choć trochę znających się na informatyce.

Blogi mogą być indywidualne i firmowe.

Strona informacyjna firmy tzw. wizytówka bez możliwości aktualizacji treści

W dzisiejszym świecie od firm wymaga się nieco więcej. Dobrze jest, żeby firma miała swoją stronę informacyjną, najlepiej połączoną z blogiem lub stroną na FB.
Wiele zależy od branży, w jakiej firma pracuje i od odpowiedzi na pytanie, czy firma działa lokalnie, czy może globalnie.

Koszt wykonania i założenia informacyjnej strony może być dość poważnym wydatkiem. Oscyluje od 500-1500zł. Dobra wiadomość jest taka, że wykonanie strony jest wydatkiem jednorazowym. Co innego opieka nad nią, ale nie są to duże koszty.
Strona firmowa potrzebuje ładnej oprawy graficznej, powinna być intuicyjna, zawierać podstawowe informacje takie jak: dane kontaktowe, godziny otwarcia, opis branży i usług, cennik, galerię zdjęć, aktualności, może mieć mapę dojazdu.
Strona oparta na szablonie jest zazwyczaj dużo tańsza, niż tworzona indywidualnie.

Socjal media - strona czyli FanPage na Facebook

Daje bardzo duże możliwości reklamy swoich usług i produktów, w miarę małym kosztem. Polecana dla małych firm działających lokalnie. Koszt zlecenia założenia takiej witryny to już 50zł. Można też założyć ją samodzielnie bez kosztów. Facebook nie pobiera opłat za obecność strony na jego serwerach.

Sklep internetowy

Jest dość specyficznym rodzajem witryny internetowej, służącej do handlu w Internecie.
I tutaj znowu należy zadać sobie pytanie, co chcemy sprzedawać, jaka jest konkurencja, ile mamy produktów.

Koszt założenia witryny to nie wszystko

Bez względu na to, jaką witrynę posiadamy, każda wymaga opieki. Dotyczy to aktualizacji zdjęć, produktów, usług, porad.
W przypadku zlecenia prowadzenia bloga lub strony na FB - koszt opieki zaczyna się już od 123zł brutto miesięcznie. W abonamencie 2 - 4 krótkich artykułów miesięcznie, wraz ze zdjęciami.

Zmiana szaty graficznej, uaktualnienie danych adresowych i inne dodatkowe sprawy są zazwyczaj liczone indywidualnie.  Nie ma nic gorszego niż nieaktualna strona www.

Koszt serwera

Wykonana strona, by być widoczną w sieci musi być umieszczona na serwerze.
Osobiście odradzam klientom kierowanie się jedynie ceną. Może się okazać, że cena niska, lecz są problemy np. z ciągłością usług. Koszt serwera zaczyna się od 370zł brutto rocznie.

Koszt domeny

Kolejną sprawą jest domena internetowa. Domena to nic innego jak nazwa naszej strony wpisywana w adres przeglądarki. Za domeny niestety trzeba zapłacić.

Wielu dostawców serwerów łączy te usługi, ale potrzebny jest jeszcze ktoś, kto się tym zajmie.

Pozycjonowanie 

Żadna strona, nawet najpiękniejsza, nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie widoczna w wyszukiwarce.
Nawet jeśli jest w wyszukiwarce, to powinna być na pierwszych 3 stronach np. w Google.

I tutaj znowu wzrastają koszty, gdyż pozycjonowanie jest procesem, za który znów należy zapłacić.

Reasumując, nie da się określić całkowitego kosztu witryny internetowej bez rozpoznania potrzeb klienta. Można jedynie stwierdzić, że najtańsze witryny to strony na FB i blogi, a najdroższe to strony łączone z bazami danych takie jak np. sklepy internetowe. Kosz posiadania własnej witryny to wydatek od 50zł w górę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ