menu

Szukaj

środa, 19 lipca 2017

Wirusy komputerowe

 Pewna kobieta kupiła sobie komputer. Wszystko było w porządku, aż pewnego dnia komputer zaczął zachowywać się dziwnie. Potrafił się wyłączyć, wydawał dziwne dźwięki. Wreszcie przestał się uruchamiać. Kiedy kobieta zaniosła komputer do serwisu okazało się, że uległ zniszczeniu dysk twardy a wraz z nim dane znajdujące się na dysku. Fachowcy stwierdzili, że przyczyną był ... wirus komputerowy, natomiast gwarancja nie obejmuje tego typu uszkodzeń.

Co to jest wirus komputerowy?

Jest to szkodliwy program, który jest dla komputera niczym grypa dla człowieka.
Wirus przyczepia się do innego programu i nasz komputer infekuje zazwyczaj podczas kopiowania.

 
źródło: darmowe grafiki: pixabay.com

Objawy zainfekowania komputera

Objawy zainfekowania komputera mogą być różne. Np. ni stąd ni zowąd zaczyna grać muzyka, komputer sam się wyłącza, komputer często się zawiesza. Wirusy mogą też uniemożliwić połączenie z internetem. "Ciekawych" zachowań komputera związanych z infekcją wirusami komputerowymi jest znacznie więcej. Jednym słowem komputer zachowuje się "dziwnie".

Kto pisze wirusy komputerowe?

Autorami wirusów komputerowych są podobnie jak w przypadku innych programów - programiści. Na początku pisanie wirusów było raczej niewinną zabawą i udowodnieniem sobie i innym że też potrafi się napisać program komputerowy. Druga grupa twórców wirusów to cyber-chuligani. Za wszelką cenę chcą zniszczyć jak najwięcej zasobów. Trzecia grupa to profesjonaliści, którzy piszą oprogramowanie na potrzeby wyszukiwania luk w programach, jednak raczej nie w szczytnym celu. Są autorami często bardzo skomplikowanych kodów. Swoje niezbyt chlubne zajęcie traktują dosyć poważnie i zarabiają na tym. Czwarta grupa to również utalentowani programiści, którzy piszą złośliwe problemy "dla zasady". Są to autorzy programów "proof-of-concept". Grupa ta nie rozprzestrzenia wirusów komputerowych lecz chętnie dzieli się wiedzą na forach internetowych.

Po co ludzie piszą wirusy komputerowe?

To zależy, do której z grup należą. Najczęściej programy te pisane są z chęci sprawdzenia się oraz z chęci zysku.

Wirusy komputerowe to nie wszystko

Niestety wirusy komputerowe to nie jedyny problem. Szeroki wachlarz złośliwych programów uzupełniają programy szpiegujące, programy wabbit, robaki internetowe, trojany, keyloggery, dialery, programy Stealware (Parasiteware). Ostatnio bardzo modne stały się też wymuszenia.

Jak się bronić przed wirusami komputerowymi?

Najlepszą obroną jest profilaktyka. Komputer, podobnie jak człowieka można zaszczepić przed wirusami. Do wyboru mamy programy antywirusowe płatne i darmowe. Program darmowy chroni komputer w podstawowym stopniu. W dobie rosnącej przestępczości warto zainteresować się programem łączącym w sobie nie tylko ochronę antywirusową, lecz także antyspamową, pełniącym funkcję firewalla. Jest to szczególnie ważne, jeśli komputer wykorzystujemy do łączenia z bankiem. Poniżej prezentuję kilka płatnych programów antywirusowych.Pamiętajmy - nie ma 100% programu antywirusowego

Drugim sposobem na ochronę to zdrowy rozsądek:
- należy kasować pocztę od nieznanych osób
- nie należy otwierać załączników nawet od znanych nam osób, chyba, że wiemy co w nich jest
- należy na bieżąco aktualizować program antywirusowy
- należy dbać o regularną aktualizację systemu operacyjnego oraz aplikacji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DPD WYCEŃ I NADAJ